Perspektywa zrównoważonego rozwoju i transformacji cyfrowej

wtorek, 19 listopada 2024

Drugi dzień 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EKMŚP) w Katowicach przyciągnął uwagę uczestników tematami związanymi z rozwojem inteligentnych miast, cyfrową transformacją oraz wyzwaniami rynku pracy w erze nowych technologii. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, liderów biznesu oraz przedstawicieli samorządów, którzy wspólnie dyskutowali nad kształtowaniem przyszłości gospodarczej Europy i regionu.

 

Smart City i rozwój lokalny

Jednym z kluczowych zagadnień był rozwój „smart cities” jako fundamentu dla lokalnych przedsiębiorstw i lepszej jakości życia mieszkańców. Paneliści podkreślili konieczność synergii pomiędzy samorządami i sektorem prywatnym. Prezydent Łodzi i Członkini Europejskiego Komitetu Regionów, Hanna Zdanowska, podzieliła się doświadczeniami swojego miasta w adaptacji do zmieniających się realiów gospodarczych, przypominając, jak po upadku przemysłu włókienniczego Łódź przekształciła się w miasto oferujące nowe szanse młodym ludziom. – „Dzięki podjętym wysiłkom w Łodzi mamy już dodatnie saldo migracyjne młodych ludzi, którzy wybierają nasze miasto jako miejsce rozwoju zawodowego,” powiedziała Zdanowska, podkreślając znaczenie długofalowych działań wspierających transformację miasta.

 

Technologie i przyszłość pracy

Podczas paneli poświęconych wyzwaniom rynku pracy i rozwojowi kompetencji cyfrowych omówiono wpływ technologii na zatrudnienie oraz znaczenie elastyczności w adaptacji do zmian. Li Andersson, przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, podkreśliła potrzebę świadomego i etycznego wykorzystania nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji, w kontekście rynku pracy. – „Technologie same w sobie nie są ani dobre, ani złe. To sposób, w jaki je wykorzystujemy, decyduje o ich wartości,” zauważyła Andersson, wskazując na potrzebę zrównoważonego podejścia do wdrażania AI. Mario Nava, dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej KE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego, zwrócił uwagę na szczególną pozycję Polski w Europie pod względem rozwoju kompetencji pracowników. – „Spośród wszystkich europejskich firm korzystających ze wspólnotowego wsparcia dedykowanego podnoszeniu kompetencji, aż 10% pochodzi z Polski,” powiedział Nava. Jego wypowiedź podkreśla znaczenie inwestycji w kapitał ludzki jako kluczowego elementu konkurencyjności przedsiębiorstw.

 

Kształtowanie przyszłości – myśl przewodnia Kongresu

Przewodnie hasło Kongresu, „Shape the future now”, zachęcało uczestników do aktywnego udziału w budowaniu przyszłości europejskiej gospodarki.